Pages Menu

Categories Menu

Posted by on cze 1, 2021 in Turystyka |

Przepiękna, pradawna Marokańska osada

Przepiękna, pradawna Marokańska osada

Osada w Maroku

Ajt Bin Haddu to niezwykle oryginalne miejsce. Jest to ufortyfikowana osada znajdująca się w północno – zachodniej Afryce a dokładniej w Maroku, leżąca 30 km od miasta Warzarat.

Historia tego miejsca

Historia tej początków tej osady nie jest do końca znana, pewnym jest jednak, że musiała już istnieć w XVI wieku. Była kiedyś znaczącym miastem na szlakach handlowych, niestety z biegiem późniejszych wieków podupadała. Dziś większość ludzi zamieszkuje tereny poza fortyfikacją. Miejsce to jest znane szerokiej publiczności z dobrych, nagradzanych filmów. Są to m.in. takie pozycje jak „Klejnot Nilu” z roku 1985, „Gladiator” z 2000 r. i „Gry o Tron”.

Co można tam ciekawego zobaczyć

Będąc w Ajt Bin Haddu, mamy do zwiedzenia wiele zapierających dech w piersiach i cieszących oczy atrakcji. Pierwszą z nich jest podziwianie Gór Wysokiego Atlasu. Możemy je ujrzeć, wchodząc na najwyższy punkt górujący nad miastem. Gdy już tam wejdziemy naszym oczom, ukaże się pustynne otoczenie czerwonej osady uzupełnione bielą marokańskich szczytów. Kolejnym fajnym punktem na liście celów do zobaczenia powinno być, obejrzenie jak mieszkają ludzie w tzw. „kazbach”, czyli po prostu zamkach. Zostało kilka, kilkanaście rodzin wewnątrz samej fortyfikacji. Ludzie, którzy zostali tam, mieszkać zazwyczaj zajmują się szeroko pojętą turystyką, czyli obsługą przyjezdnych i sprzedaży wykonanych dzieł. Trudnią się oni także czymś zgoła innym, czyli hodowlą bydła. Następną fajną rozrywką w tej osadzie, może być dla nas zwiedzanie miejsc, w których kręcone były sceny, wcześniej wymienionych filmów. Opisywana osada w tych filmach często udawała takie zakątki świata: jak Syria, Palestyna czy Afganistan. Zwiedzanie umożliwią nam otwarte kazby, w których znajdzie się wiele przedmiotów związanych z tymi produkcjami. Ciekawym zjawiskiem, choć trochę przerażającym dla osób, które zwiedzają tę osadę pierwszy raz, są zaskakujące, ulewne deszcze. Są one spowodowane zmianami klimatu. W trakcie tych ulew ma się wrażenie, że miasto rozpływa się i zapada.