Pages Menu

Categories Menu

Posted by on gru 6, 2020 in Turystyka |

Larnaka – 5 zabytków, które warto odwiedzić

Larnaka – 5 zabytków, które warto odwiedzić

Larnaka to duży, popularny kurort turystyczny, który znajduje się południowo – wschodniej części Cypru. Choć przyciąga turystów głównie ze względu na dobre położenie, ciepły klimat i atrakcyjne plaże, na jego terenie umiejscowionych jest wiele wspaniałych zabytków. Oto 5 miejsc, które w Larnace powinien odwiedzić każdy miłośnik historii i architektury!

1. Cerkiew św. Łazarza

Cerkiew św. Łazarza to czternastowieczna, prawosławna świątynia prezentująca styl bizantyjski i posiadająca gotyckie elementy. Według podań znajduje się na miejscu pochówku Łazarza – biblijnej postaci, która została wskrzeszona przez Chrystusa. Charakterystyczny budynek można zwiedzać, a jego wnętrze zachwyci wszystkich wielbicieli pięknej architektury.

2. Meczet Hala Sultan

Hala Sultan to biała świątynia islamska z wysokim minaretem. Podania głoszą, że znajduje się na grobie ciotki proroka Mahometa. Niezwykle zachwycające jest jednak jego położenie w otoczeniu rajskich ogrodów, tuż przy Słonym Jeziorze.

3. Akwedukt Kamares

Wysoki akwedukt znajduje się kilka kilometrów za miastem. Wybudowany został w XVIII wieku i do dziś można podziwiać zaledwie kilkanaście filarów. Niegdyś umożliwiał przetransportowanie wody z oddalonego o 10 kilometrów źródła, a obecnie to popularne miejsce wycieczek turystów z Larnaki.

4. Zamek

Jeśli chodzi o Cypr Larnaka ciekawe miejsca oferuje niemal na każdym kroku. Jednym z nich jest wybudowany pod koniec XIV wieku zamek, dawniej stanowiący obronną fortyfikację. Dziś w środku znajduje się muzeum archeologiczne, w którym można podziwiać eksponaty sprzed setek, a nawet tysięcy lat.

5. Choirokoitia

Choirokoitia to stanowisko archeologiczne w miejscu starożytnej osady, której wiek szacuje się na 8 tysięcy lat. Wykopaliska odsłoniły m.in. kamienne narzędzia i przedmioty codziennego użytku, prostą broń myśliwską oraz liczne ozdoby z kości i biżuterię z muszli. Zabytki można podziwiać w Muzeum Archeologicznym w Larnace, jednak na stanowisku znajdują się pozostałości po budynkach.