Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sty 3, 2021 in Turystyka |

Zamek w Oporowie – zwiedzanie.

Zamek w Oporowie – zwiedzanie.

Oporów to niezwykłe miasteczko, które swoją nazwę zawdzięcza rodowi Oporowskich. Mieli oni swoją siedzibę w zamku, który został wzniesiony na sztucznej wyspie nieopodal miejscowości. Dzisiaj ta placówka muzealna przyciąga licznych fanów polskiej historii i architektury. Będąc w tej okolicy powinna to być obowiązkowa miejscówka do odwiedzenia. Oporowski zamek to nie tylko historia pełna legend, ale też niesamowitych faktów historycznych, które dodają tajemniczości temu miejscu.

Kiedy warto odwiedzić zamek w Oporowie?

Zamek w Oporowie zwiedzanie jest możliwe w sezonie wiosenno-letnim. Miejsce to można odwiedzać od 1 maja do 30 września. W każdy poniedziałek wstęp jest całkowicie bezpłatny. Należy również zapoznać się na stronie z rozpiską, która pozwoli na uniknięcie “pocałowania klamki”, gdyż w niektóre święta muzeum jest nieczynne. Nowy Rok, 6.I, Pierwszy Dzień Wielkanocy, Boże Ciało raz 1 listopad, 11 listopad, 24 grudzień i 25 grudzień to dni, w których muzeum jest całkowicie zamknięte. Na miejscu można również odwiedzić przepiękny park, który otacza zamek. Jest on udostępniany w godzinach 8:00-17:00. Zaś sezonie wiosenno-letnim jest on otwarty dla wszystkich zwiedzających w formie bezpłatnej.
Muzeum mieści w sobie ekspozycję historyczną związaną z historią rodziny Oporowskich oraz dawnych właścicieli zamku. Na miejscu można również podziwiać niesamowity kunszt budowniczych. Zamek został zbudowany w stylu gotyckim, a do jego wzniesienia użyto kamieni polnych i czerwonego piaskowca. Mimo licznych poprawek i robót budowlanych przetrwał on właściwie w niezmienionej formie.

Będąc już na miejscu należy spodziewać się tradycyjnych procedur związanych z pandemią. Konieczne jest zasłanianie ust oraz dezynfekcja rąk. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu odstępu od innych osób, nie dotyczy to par lub rodzin z dziećmi, które przyjechały razem. Muzeum nie oferuje przewodników, zwiedzanie przebiega samodzielnie. Na dzień dzisiejszy bilet ulgowy kosztuje 7 zł, a normalny 11 zł.