Pages Menu

Categories Menu

Posted by on lis 30, 2022 in Dieta i zdrowie |

Co to jest drzemka kofeinowa?

Co to jest drzemka kofeinowa?

Szukasz idealnego sposobu na zyskanie większej ilości energii w trakcie dnia? Zastanawiasz się, jakie są skuteczne metody na pobudzenie organizmu? Poznaj drzemkę kofeinową! Sprawdź, czym się ona charakteryzuje oraz w jaki sposób skorzystać z jej skutecznego działania. 

Czym jest drzemka kofeinowa? 

Drzemka kofeinowa to sposób na natychmiastowe pobudzenie organizmu do pracy. Polega na połączeniu dwóch metod, dzięki którym zwiększa się poziom energii w ciągu dnia.

  • Kofeina – działanie kofeiny polega na zastąpieniu miejsca w mózgu, które przeznaczone jest do gromadzenia adenozyny. Ta uwalniana jest przy stałej aktywności komórek mózgowych, a jej nadmiar powoduje zmęczenie i senność. Dzięki temu, że kofeina zajmuje miejsce w przestrzeni organizmu, adenozyna gromadzona jest w znacznie mniejszych ilościach, co wpływa na zwiększenie poczucia pobudzenia. 
  • Sen – adenozyna uwalniana jest z organizmu naturalnie w trakcie snu. Do jej usunięcia potrzebny jest bowiem odpoczynek. Najlepiej można to zauważyć w nocy, gdy organizm znajduje się w stanie spoczynku przez większą liczbę godzin, jednak nawet krótka drzemka może przyczynić się do zwiększenia energii po wybudzeniu z niej. 

Drzemka kofeinowa stanowi połączenie działania dwóch wyżej wymienionych warunków. Podkreśla się jednak, że coffee nap jest ostateczną metodą służącą do pobudzenia organizmu. W pierwszej kolejności nie należy jednak zapominać o dobrze zbilansowanej diecie, regularnej aktywności fizycznej, a także odpowiedniej suplementacji w przypadku niedoboru witamin i minerałów.  

Coffee nap – jak się za to zabrać? 

W tracie drzemki kofeinowej należy zadbać o kilka istotnych kwestii, zwiększających jej skuteczność. Istotna jest bowiem jakość obu czynników. 

W przypadku kofeiny warto wykorzystać wyłącznie najlepsze ziarna kawowca, które należy zmielić tuż przed ich zaparzeniem. Tylko wtedy zapewni się najlepsze działanie pobudzające esencji. Można również wykorzystać alternatywne napoje posiadające w składzie aktywny składnik, jakim jest kofeina. Do takich należy między innymi Yerbata, odpowiedzialna za pobudzenie i orzeźwienie organizmu. Istotne jest również zadbanie o odpowiednią ilość snu w trakcie drzemki. Najlepiej, jeśli nie przekracza ona czasu 20 minut. W momencie, gdy stan spoczynku się przedłuży, można spodziewać się bowiem jeszcze większego zmęczenia po wybudzeniu się. 

Co daje drzemka kofeinowa? 

Drzemkę kofeinową stosują zazwyczaj osoby bardzo zabiegane i zapracowane. Zagospodarowanie przez nich 20 minut w ciągu dnia powoduje pobudzenie organizmu, co jest bardzo korzystną opcją na zwiększenie wydajności w pracy i ogólnym funkcjonowaniu. Poza tym coffee nap przyczynia się również do:

  • regeneracji organizmu,
  • zmniejszenia uczucia senności,
  • zniwelowania zmęczenia. 

Jak wspomniano wcześniej, aby zapewnić sobie skuteczność drzemki kofeinowej, należy zachować wspomniany czas drzemki, a także wybierać wysokiej jakości produkty z kofeiną. Naturalne kawy można znaleźć u cenionych producentów, a pobudzające napoje między innymi w sklepie ON Lemon. Warto także pamiętać, aby drzemki kofeinowej nie stosować późnym wieczorem. Aby nie zaburzyć naturalnej regeneracji organizmu w ciągu nocy, coffee nap należy wykonać nie mniej niż 6 godzin przed pójściem spać. Podkreśla się także, że skuteczność tej metody jest wysoka tylko wtedy, gdy nie stosuje się jej zbyt często.